Bóbr europejski jest największym gryzoniem i to w całej Europie. Jest bardzo inteligentny❓ W celu pokonania jakieś przeszkody, potrafi budować stopnie, po których może się wspinać i pokonywać przeszkody. Największą aktywność wykazuje nocą oraz o zmierzchu. Dlatego ciężko zaobserwować go w ciągu dnia. Bóbr świetnie pływa – potrafi 15 minut przebywać pod wodą na jednym wdechu. Łatwo zauważa zmianę linii brzegowej, jakieś nowe elementy. Dlatego też chcąc go dłużej obserwować – musimy się starannie ukryć. Zaniepokojony – uderza ogonem w wodę, ostrzegając inne bobry i jednocześnie strasząc nieproszonego intruza. Latem, oprócz młodych gałązek, zjada rośliny zielne oraz podziemne kłącza. W tym czasie przygotowuje sobie również zapasy na zimę – zbiera gałązki, a następnie układa w sterty tuż pod powierzchnią wody. Dzięki temu gałązki długo pozostają świeże, jak w lodówce. Pozostałe, grubsze gałęzie ze ściętego drzewa wykorzystuje jako budulec żeremia i tamy. Bobry budują nory i żeremia. Wejście zlokalizowane jest pod wodą. W środku ich legowiska oczywiście jest sucho. Nasze największe gryzonie nie zapadają na typowy sen zimowy.
❗️ Bóbr objęty jest ochroną częściową ❗️ Zniknął z terenu Karpat i ich pogórza około XVI wieku. Powrócił dzięki prowadzonej od lat 80. XX wieku reintrodukcji. W Tenczyńskim Parku Krajobrazowym w Puszczy Dulowskiej, w 1985 roku osiedlono dwie pary bobrów. Sprzyjające warunki oraz ochrona spowodowała zadomowienie się tych gryzoni. W wyniku tego zalane zostało aż 20 ha lasów. Obecnie w Puszczy Dulowskiej żyje ok. 40 bobrów.
▶️ Z jednej strony bobry powodują podtapianie terenów, z drugiej strony ich działalność sprzyja retencji wód czyli gromadzeniu w środowisku. Pamiętać należy, że zmiana siedlisk i ich zalewanie sprzyja powstawaniu nowych, mokrych i bagiennych terenów, gdzie zwiększa się różnorodność biologiczna.